dzień-zwycięsta-czechy
8 maja – Dzień Zwycięstwa w Czechach
6 maja 2017
Czeski gaz w rękach Gazpromu
14 maja 2017

Właśnie rozpoczął się konkurs Eurowizja 2017. Kandydaci z aż 43 krajów będą walczyć o zwycięstwo w 62. konkursie piosenki europejskiej. Wśród nich będzie kandydatka z Polski i Czech!Tradycyjnie w półfinałach nie zaprezentuje się gospodarz – w tym roku jest nim Ukraina – a także przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Telewizja TVP1 od godziny 21:00 będzie transmitować I półfinał konkursu Eurowizji. Spośród 18 krajów, które występują w I półfinale, do finału wchodzi aż 10.

Kolejność występów w pierwszym półfinale Eurowizji 2017

 1. Szwecja
 2. Gruzja
 3. Australia
 4. Albania
 5. Belgia
 6. Czarnogóra
 7. Finlandia
 8. Azerbejdżan
 9. Portugalia
 10. Grecja
 11. Polska
 12. Mołdawia
 13. Islandia
 14. Czechy
 15. Cypr
 16. Armenia
 17. Słowenia
 18. Łotwa

Polskę reprezentuje Katarzyna Moś z piosenką Flashlight. Przygodę ze śpiewaniem rozpoczęła mając piętnaście lat. W 2002 roku nagrała pierwsze demo. W 2011 Moś wyjechała rekreacyjnie do Las Vegas, gdzie po występie na karaoke (z utworem „How Come U Don’t Call Me Anymore?” Alicii Keys) w jednym z lokalnych klubów poznała tancerkę z zespołu Mata Gosa. Po powrocie do Polski nagrała dla niej kilka piosenek demo, a po trzech tygodniach powróciła do Las Vegas, by wziąć udział w przesłuchaniach organizowanych przez Robin Antin, założycielkę girlsbandu The Pussycat Dolls. Po tygodniu zagrała koncert m.in. w klubie Viper Room, należącym do aktora Johnny’ego Deppa. Podczas półrocznego kontraktu współpracowała m.in. z Kelly Osbourne, Mýą i Carmen Electrą, a także z amerykańską aktorką Evą Longorią, na zaproszenie której zaśpiewała podczas aukcji charytatywnej wspieranej przez nią fundacji. W 2012 roku została finalistką trzeciej edycji Must Be the Music. Tylko muzyka. W październiku 2015 ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Inspination.

Czechy reprezentuje Martina Bárta z piosenką My Turn. Czeszka uczyła się w Pradze, a od 2011 roku mieszka w Berlinie, gdzie studiowała na wydziale jazzu w Uniwersytecie Sztuk. Martina jest wokalistką jazzową i gra na waltorni. Brała udział w wielu projektach muzycznych i pracowała z Felixem Slováček oraz Karelem Gott. Grała także w musicalu Robin Hood. Co ciekawe, wokalistka jest mało znana nawet w ojczystych Czechach. W dniu, kiedy została ogłoszona jako kandydatka Czech na Eurowizję 2017, miała zaledwie garstkę fanów na Facebooku i mniej niż 50 subskrypcji na YouTube’ie.

Wśród najgroźniejszych rywali dla reprezentantki Polski oraz Czech, można wymienić takie kraje, jak Australia, Grecja, Łotwa i Belgia. Trzymamy kciuki za dziewczyny.

Wszyscy kandydaci z I półfinału Eurowizji 2017 oraz ich piosenki konkursowe zaprezentowane są też w specjalnym miksie, który znajdziecie poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=nW1TNNwxsq8


KĄCIK PRASOWY⇐ grupa otwarta ⇒POLACY W CZECHACH⇐
źródło eska.pl