Pierwszy wybitny BREEAM w Czechach

Wypadek pociągu w Czechach
7 czerwca 2017
Euro-notes
Euro waluta w Czechach
25 czerwca 2017

Budynek typu build-to-suit (BTS) o powierzchni 33,7 tys. mkw. zlokalizowany w Prologis Park Prague-Rudna otrzymał najwyższą ocenę według systemu akredytacji BREEAM.

Budynek uzyskał najwyższą ocenę jako pierwszy obiekt dystrybucyjny w Czechach i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycję zrealizowano dla czeskiego sprzedawcy artykułów sportowych.

Ocena ta jest przyznawana w przypadku uzyskania przez nieruchomość wyniku powyżej 85 procent w kilku głównych kategoriach – zarządzanie, wykorzystanie terenu i ekologia, energia, zdrowie, transport oraz innowacje.

Ukończony w tym roku budynek uzyskał końcową ocenę na poziomie 88,1 procent. Jest to zasługą konstrukcji, która nie tylko wykorzystuje przyjazne dla środowiska materiały, ale także zapewnia istotne oszczędności operacyjne. Dzienne zużycie wody pitnej obniżono o 56 proc., natomiast zużycie energii – aż o 20 proc. w stosunku do najsurowszych norm. Wydajność energetyczna jest kontrolowana przez najnowocześniejsze systemy pomiarowe, natomiast instalacja wodna jest wyposażona w system detekcji wycieków.
Centrum dystrybucyjne Sportisimo składa się z dwóch prostokątnych hal przylegających z każdej strony do istniejącego budynku firmy. Przez cały okres budowy stosowano rozwiązania , które zakładały: przestrzeganie surowych wymogów w celu uniknięcia zanieczyszczeń i zagrożeń dla zdrowia oraz bezpieczeństwa, wybieranie materiałów w oparciu o analizę kosztu cyklu ich życia, a także minimalizowanie ilości odpadów poprzez ponowne wykorzystywanie i poddawanie recyklingowi dużej ich części. Wnętrze obiektu zaprojektowano mając na uwadze komfort wszystkich jego użytkowników. Jest wyposażone w system regulacji temperatury, zapewnia światło dzienne oraz dopływ świeżego powietrza z wykorzystaniem układu wentylacji, a także pozwala na zmniejszenie poziomu hałasu. Ekologiczny charakter inwestycji nadają otaczające ją rozległe tereny zielone, które stanowią środowisko naturalne dla różnych gatunków roślin i zwierząt.
Prologis Park Prague-Rudna znajduje się przy autostradzie D5 i jest oddalony od centrum Pragi o 20 minut jazdy. Składa się z 18 nowoczesnych budynków dystrybucyjnych o łącznej powierzchni 213 tys. mkw. Z portfolio o łącznej powierzchni 1 mln mkw. Prologis jest wiodącym dostawcą powierzchni logistycznej w Czechach.


KĄCIK PRASOWY⇐ grupa otwarta ⇒POLACY W CZECHACH⇐

źródło: eurobuildcee.com